Past Editions

2011 - Edition XVIII

Photographic service by Fabrizio Zeppilli

May 21st / 28th, 2011
Signed competitors n. 134 / Present candidates n. 103
Foreign countries n. 30


With

the Plate of the 

  • PRESIDENT of the ITALIAN REPUBBLIC (as Prize of Representation)

the Patronage

  • PRESIDENCY of the COUNCIL of MINISTERS
  • MINISTER of YOUTH
  • MINISTER of TOURISM
  • MINISTRY of FOREIGN AFFAIRS
  • MINISTRY of ECONOMIC DEVELOPMENT
  • MINISTRY for CULTURAL HERITAGE and ACTIVITIES
  • EUROPEAN COMMISSION REPRESENTATION in ITALY
  • NATIONAL ITALIAN COMMISSION for UNESCO
  • CITY of FERMO
  • CITY of ANSBACH - Germany (City twinned with the City of Fermo)
  • PROVINCE of FERMO
  • CHAMBER of COMMERCE of FERMO
  • CONFEDERATION of ITALIAN INDUSTRY of FERMO

the Participation

  • MARCHE REGION / DEPARTMENT for CULTURE
  • MUNICIPALITY of FERMO / DEPARTMENT for CULTURE
  • MUNICIPALITY of ANSBACH - Germany (City twinned with the City of Fermo)
  • PROVINCE of FERMO / DEPARTMENT for CULTURE
  • CHAMBER of COMMERCE of FERMO
  • CONFEDERATION of ITALIAN INDUSTRY of FERMO

the Partners

  • "CASSA di RISPARMIO di FERMO" FOUNDATION - "CARIFERMO" SpA
  • "SOLGAS" of FERMO

Jury

  • Mr. Itzhak RASHKOVSKY (Israel / United Kingdom) President
  • Mrs. Stephanie CHASE (United States of America)
  • Mr. Marco FIORINI (Italy)
  • Mrs. Eszter HAFFNER (Austria)
  • Mr. Wei Min HU (China)
  • Mr. Sergey KRAVCHENKO (Russia)
  • Mr. Francesco MANARA (Italy)

Winners

Category - A

  • 1st Moira Petra Cauzzo, 8 years (Switzerland)
  • 2nd Roman Rechetkine, 11 years (Russia)
  • 3rd Alisa Pastukhova, 11 years (Russia / Germany)

Category - B

  • 1st Chanelle Bednarczyk, 14 years (Poland / Germany)
  • 2nd David Petrlik, 16 years (France)
  • 3rd Malina-Raluca Ciobanu, 13 years (Romania)

Category - C

  • 1st Jiwoo Byun, 20 years (South Korea)
  • 2nd Robert Lakatos, 20 years (Serbia)
  • 3rd Anna Savkina, 17 years (Russia)

Category - D

  • 1st Harriet Langley, 19 years (Australia)
  • 2nd Benjamin Baker, 21 years (New Zealand)
  • 3rd Jaeyoung Kim, 26 years (South Korea)
  • Finalists: Anna M. Staskiewicz, 28 years (Poland) · Chuanru He, 25 years (China)

the Students' grants

  • Categoriy - A / Hana Wakamatsu, 11 years (Japan)
  • Category - B / Paolo Tagliamento, 14 years (Italy)
  • Category - C / Gabriele Ceci, 21 years (Italy)

the Special awards

  • Prize Committee of Honour (for the best interpretation of a piece of J.S. Bach): Jaeyoung Kim (South Korea)
  • Prize City of Ansbach - Germany (to the best classified German participant): Chanelle Bednarczyk (Poland / Germany)
  • Prize City of Fermo (to the Italian participant for the best execution of Capricci by N. Paganini): Paolo Tagliamento (Italy)
  • Prize Gioielleria M. P. srl from Fermo (for the best interpretation of the composition of 19th, 20th and 21st century for violin solo and violin and piano for Categories - C and - D): Harriet Langley (Australia)
  • Prize Plate of Minister of Youth - Hon. Giorgia Meloni (to the youngest participant): Moira Petra Cauzzo (Switzerland)
  • Prize Mention by the Jury (for a special merit performance to the participants of Category - A): Lilya Chifman (France) · Daniel Lozakovitj (Sweden)

Absolute winner

  • Moira Petra CAUZZO (Switzerland)

Foundation & Bank

of the LAND of “Marca Firmana” and “Andrea Postacchini”

I cookie ci aiutano a fornire i nostri servizi. Utilizzando tali servizi, accetti l'utilizzo dei cookie da parte nostra.

Informazioni