Past Editions

2008 - Edition XV

Photographic service by Fabrizio Zeppilli

May 26th / 31st, 2008
Signed competitors n. 116 / Present candidates n. 93
Foreign countries n. 30


With

the Plate of the

  • PRESIDENT of the ITALIAN REPUBLIC (as Prize of Representation)

the Patronage

  • PRESIDENCY of the COUNCIL of MINISTERS
  • MINISTER for YOUTH POLICIES and SPORT ACTIVITIES
  • MINISTRY of FOREIGN AFFAIRS (General Direction for Cultural Promotion and Cooperation)
  • CITY of FERMO
  • CITY of ANSBACH - Germany (City twinned with the City of Fermo)
  • CONFEDERATION of ITALIAN INDUSTRY of FERMO

the Participation

  • MARCHE REGION / REGIONAL BOARD
  • MUNICIPALITY of FERMO / DEPARTMENT for CULTURE
  • MUNICIPALITY of ANSBACH - Germany (City twinned with the City of Fermo)
  • PROVINCE of ASCOLI PICENO / DEPARTMENT for CULTURE
  • CONFEDERATION of ITALIN INDUSTRY of FERMO

the Partner

  • "CASSA di RISPARMIO di FERMO" FOUNDATION - "CARIFERMO" SpA

Jury

  • Mr. Sergiu SCHWARTZ (United States of America) President
  • Mr. Dmitri CHICHLOV (Russia)
  • Mr. Alberto MARTINI (Italy)
  • Mr. Luca MARZIALI (Italy)
  • Mrs. Margit SPIRK (Italy)
  • Mr. Wei DONG TONG (China)
  • Mr. Pierre Henri XUEREB (France)

Winners

Category - A

  • 1st Luisa Izzicupo, 9 years (Italy)
  • 2nd Theodor Ikanovic, 11 years (Serbia)
  • 3rd Sin Ying Chan, 11 years (China - Hong Kong)

Category - B

  • 1st Siyan Guo, 16 years (China)
  • 2nd Minjia Zhu, 15 years (China)
  • 3rd Yu Gong, 16 years (China)

Category - C

  • 1st not awarded
  • 2nd Valeria Pasternak, 20 years (Ukraine)
  • 3rd Blythe Press, 19 years (New Zealand)

Category - D

  • 1st Andréa Tyniec, 26 years (Canada)
  • 2nd Laura Marzadori, 19 years (Italy)
  • 3rd Eléonore Darmon, 22 years (France)

the Students' grants

  • Category - A / Amia Janicki, 11 years (Switzerland)
  • Category - B / Charlotte Woronkow, 16 years (Germany / Russia)
  • Category - C / Fang Xi Liu, 18 years (China)

the Special awards

  • Prize Committee of Honour (for the best interpretation of a piece of J.S. Bach): Jing Ye Zhang (China)
  • Prize City of Ansbach (Germany): Charlotte Woronkow (Germany)
  • Prize Catia Scaloni Biondi (to the Italian participant for the best execution of Capricci by Niccolò Paganini): Laura Marzadori (Italy)
  • Prize Pio Sodalizio dei Piceni from Rome (for the best interpretation of the composition of 19th, 20th and 21st century for violin solo or violin and piano for Categories - C and - D): Stefan Hempel (Germany)

Absolute winner

  • Siyan GUO (China)

Foundation & Bank

of the LAND of “Marca Firmana” and “Andrea Postacchini”

I cookie ci aiutano a fornire i nostri servizi. Utilizzando tali servizi, accetti l'utilizzo dei cookie da parte nostra.

Informazioni