Past Editions

2007 - Edition XIV

Photographic service by Fabrizio Zeppilli

May 21st / 26th, 2007
Signed competitors n. 88 / Present candidates n. 67
Foreign countries n. 30


With

the Medal of the

  • PRESIDENT of the ITALIAN REPUBLIC (as Prize of Representation)

the Patronage

  • PRESIDENCY of the COUNCIL of MINISTERS
  • EUROPEAN COMMISSIONER Ján Figel' (Responsible for Education, Training, Culture and Youth)
  • MINISTRY of FOREIGN AFFAIRS (General Direction for Cultural Promotion and Cooperation)
  • MINISTRY for CULTURAL HERITAGE and ACTIVITIES (General Direction for the Live Show)
  • CITY of FERMO
  • CITY of ANSBACH - Germany (City twinned with the City of Fermo)
  • CONFEDERATION of ITALIAN INDUSTRY of FERMO

the Participation

  • MINISTRY for CULTURAL HERITAGE and ACTIVITIES (General Direction for the Live Show)
  • MARCHE REGION / REGIONAL BOARD
  • MUNICIPALITY of FERMO / DEPARTMENT for CULTURE
  • PROVINCE of ASCOLI PICENO / DEPARTMENT for CULTURE
  • CONFEDERATION of ITALIAN INDUSTRY of FERMO

the Partner

  • "CASSA di RISPARMIO di FERMO" FOUNDATION - "CARIFERMO" SpA

Jury

  • Mr. Eduard MELKUS (Austria) President
  • Mr. Enrico BALBONI (Italy)
  • Mr. Dejan BOGDANOVICH (Serbia)
  • Mrs. Marina IASHVILI (Geòrgia / Russia)
  • Mr. Kun HU (China / France)
  • Mr. Eduard SCHMIEDER (Russia / United States of America)
  • Mr Aurelio VENANZI (Italy)

Winners

Category - A

  • 1st Vilmos Csikos, 11 years (Hungary)
  • 2nd Charlotte Saluste-Bridoux, 11 years (France)
  • 3rd Maria Timus, 11 years (Estonia)

Category - B

  • 1st Gabriel Ng, 13 years (Singapore)
  • 2nd Tamir Ganzorig, 14 years (Mongolia)
  • 3rd Daniel Mate Meszoly, 16 years (Hungary)

Category - C

  • 1st Mikhail Pochekin, 17 years (Russia)
  • 2nd ex aequo Yigong Zhang, 20 years (China) · Jikmu Lee, 19 years (South Korea)
  • 3rd Agnieszka Guz, 21 years (Poland)

Category - D

  • 1st Noah Bendix-Balgley, 23 years (United States of America)
  • 2nd Qiang Song, 27 years (China)
  • 3rd Joseph Puglia, 23 years (United States of America)

the Students' grants

  • Category - A / Aksu Berfin, 9 years (Turkey)
  • Category - B / Giulio Menichelli, 14 years (Italy)
  • Category - C / Sevastyana Leonova, 20 years (Russia)

the Special awards

  • Prize Committee of Honour (for the best interpretation of a piece of J.S. Bach): Noah Bendix-Balgley (United States of America)
  • Prize to the Italian participant (for the best execution of Capricci by N. Paganini): not awarded
  • Prize Pio Sodalizio dei Piceni from Rome (for the best interpretation of the composition of 19th, 20th and 21st century for violin solo or violin and piano for Categories - C and - D): Joseph Puglia (United States of America)
  • Prize "Remember Enescu" (Sinaia / Romania): Giulio Menichelli (Italy)

Absolute winner

  • Gabriel NG (Singapore)

Foundation & Bank

of the LAND of “Marca Firmana” and “Andrea Postacchini”

I cookie ci aiutano a fornire i nostri servizi. Utilizzando tali servizi, accetti l'utilizzo dei cookie da parte nostra.

Informazioni