Past Editions

2016 - Edition XXIII

Photographic service by Mr. Fabrizio Zeppilli


May 21st / 28th, 2016
Signed competitors n. 115 / Present candidates n. 85
Foreign countries n. 32


With

the Medal of the

  • PRESIDENT of the ITALIAN REPUBLIC (as Prize of Representation)

the Medal of the

  • SENATE of the ITALIAN REPUBLIC

the Patronage

  • PRESIDENCY of the COUNCIL of MINISTERS
  • MINISTRY of FOREIGN AFFAIRS and INTERNATIONAL COOPERATION
  • MINISTRY of ECONOMIC DEVELOPMENT
  • MINISTRY for CULTURAL HERITAGE and ACTIVITIES and for TOURISM
  • EUROPEAN COMMISSION REPRESENTATION in ITALY
  • NATIONAL ITALIAN COMMISSION for UNESCO
  • MARCHE REGION
  • CITY of FERMO
  • CITY of ANSBACH - Germany (City twinned with the City of Fermo)
  • PROVINCE of FERMO
  • CHAMBER of COMMERCE of FERMO
  • “CASSA di RISPARMIO di FERMO” FOUNDATION and “CARIFERMO” S.p.A. of FERMO
  • “CONSERVATORIO STATALE di MUSICA “G.B. PERGOLESI”” of FERMO
  • “LICEO ARTISTICO STATALE “U. PREZIOTTI”” of FERMO

the Participation

  • MARCHE REGION / DEPARTMENT for CULTURE
  • MUNICIPALITY of FERMO / DEPARTMENT for CULTURE
  • MUNICIPALITY of ANSBACH - Germany (City twinned with the City of Fermo)
  • CHAMBER of COMMERCE of FERMO

the Partners

  • “CASSA di RISPARMIO di FERMO” FOUNDATION and “CARIFERMO” S.p.A. of FERMO
  • “SOLGAS” S.r.l. of FERMO

the Presence:

of Companies

  • “BUDMOR” S.r.l. (If Store) of FERMO
  • “MACAP” S.r.l. of SANT'ELPIDIO a MARE (FM)
  • “RAMINI DANIELA” S.a.s. (Reale Mutua Assicurazioni) of FERMO
  • “SANTORI PELLAMI” S.p.A. of MONTE URANO (FM)
  • “STEAT” S.p.A. of FERMO
  • “STECA ENERGIA” S.r.l. of MONTE URANO (FM)
  • “TRE ELLE” S.r.l. (DACA vetrine d’autore) of FERMO

of Institutions

  • “OCFF n. 321 - CONSIGLIO ORDINE degli AVVOCATI” of FERMO
  • ROTARY INTERNATIONAL CLUB of FERMO

of Patrons & Friends

  • Mr. CAMPOFILONI Niccola of FERMO
  • Mrs. CHIARAMONI Marialuce of FERMO
  • Mr. GIOSTRA Igor (for Mr. Alvaro Giostra, Member of the ccAMF) of FERMO
  • Mrs. GUADAGNOLI Alessandra of FERMO
  • Mr. MOSCHINI Franco (President "POLTRONA FRAU" SpA) of TOLENTINO (MC)
  • Mrs. POSTACCHINI Lucia (Teacher of the "U. PREZIOTTI" ART SCHOOL) of FERMO
  • Mrs. VALENTE Laura of FERMO

of Schools

  • “ISTITUTO SCOLASTICO COMPRENSIVO “NARDI”” of PORTO SAN GIORGIO (FM)
  • “LICEO ARTISTICO STATALE “U. PREZIOTTI”” of FERMO

of Supporters

  • “ASFODELO” S.r.l. (Hotel Astoria) of FERMO
  • B&B “il nido” of FERMO
  • B&B “1912” of FERMO
  • B&B “PALAZZO ROMANI ADAMI” of FERMO
  • “BOTTONI GIOVANNI” (Piante & Fiori) of FERMO
  • “BOUTIQUE REVE” of FERMO
  • “GALLUCCI SANDRO & C.” S.n.c. of FERMO
  • “IOMMI” S.n.c. of MONTAPPONE (FM)
  • “LITOGRAFIA EUROGRAF” S.r.l. of SANT'ELPIDIO a MARE (FM)
  • “OS ALLESTIMENTI di Ortolano Stefano” of FERMO
  • “QN IL RESTO del CARLINO”
  • “Redazione CORRIERE ADRIATICO” of FERMO

the Experts

  • Mr. BARBIERO Walter (Bowmaker) of PIOMBINO DESE (PD)
  • Mr. BONUCCELLI Dario (Pianist) of CAMOGLI (GE)
  • Mr. CACCIA Matteo (Entertainer) of MILANO
  • Mr. CENTANNI Fabio (Pianist) of ROME
  • Mr. CHIARI Fabio (Luthier) of SESTO FIORENTINO (FI)
  • Mrs. COMPAGNONI Cesarina (Pianist) of MACERATA
  • Mr. DE SIMONE Sergio (Pianist) of SESTO FIORENTINO (FI)
  • “FORM - Orchestra Regionale Marchigiana” of ANCONA and Mr. MARASCO Nicola (Conductor)
  • Mrs. SABBATINI Emanuela (Journalist) of MACERATA
  • Mr. STRAPPA Paolo (Violinist) of FERMO
  • "VALLI ROBERTO PIANOFORTI" of ANCONA


the Jury

  • Mr. RIZZI Marco (Italy / Germany) President
  • Mrs. BINDERE Eva (Latvia)
  • Mr. BOGDANOVIĆ Dejan (Serbia)
  • Mr. JEWEL Ian (United Kingdom)
  • Mr. LI Kaixiang (China)
  • Mr. MILANI Alessandro (Italy)
  • Mr. SUTRE Guillaume (France / USA)


the Winners

Category - A

  • 1st Wan Ching Hannah TAM, 11 years (China)
  • 2nd Fion KHUONG-HUU, 9 years (Japan / France / USA)
  • 3rd Barbare-Ana ROINISHVILI, 11 years (Geòrgia)

Category - B

  • 1st Giuseppe GIBBONI, 15 years (Italy)
  • 2nd Tianyou MA, 16 years (China)
  • 3rd Simon LÜTHY, 16 years (Germany)

Category - C

  • 1st Yukiko UNO, 21 years (Japan)
  • 2nd Ashley Jeehyun PARK, 20 years (South Korea)
  • 3rd Ningjie HUANG, 18 years (China)

Category - D

  • 1st Jae Hyeong LEE, 24 years (South Korea)
  • 2nd Anna FILOCHWSKA, 23 years (Poland / USA)
  • 3rd Christian SEBASTIANUTTO, 23 years (Italy)
  • Finalists: Mai TATEGAMI, 28 years (Japan) - Simon WIENER, 22 years (Switzerland)

the Students' grants

  • Category - A / Jennifer PANEBIANCO, 11 years (Spain)
  • Category - B / Lucilla MARIOTTI, 15 years (Italy)
  • Category - C / Georgios BANOS, 17 years (Greece)

the Special awards

  • Prize Committee of Honour (for the best interpretation of a piece of J.S. Bach): Yukiko UNO, 21 years (Japan)
  • Prize City of Fermo (to the Italian participant for the best execution of Capricci by N. Paganini): Giuseppe GIBBONI, 15 years (Italy)
  • Prize City of Ansbach - Germany (to the best classified German participant): Simon LÜTHY,
    16 years (Germany)
  • Prize in memory of Mr. Guerriero Santori (to the best interpretation of the composition of 19th, 20th or 21st century for violin solo and violin and piano for Categories - C and - D): Simon WIENER, 22 years (Switzerland)


Absolute winner

  • Wan Ching Hannah TAM (China)

Foundation & Bank

of the LAND of “Marca Firmana” and “Andrea Postacchini”

I cookie ci aiutano a fornire i nostri servizi. Utilizzando tali servizi, accetti l'utilizzo dei cookie da parte nostra.

Informazioni