Past Editions

2015 - Edition XXII

Photographic service by Mr. Fabrizio Zeppilli

May 23rd / 30th, 2015
Signed competitors n. 112 / Present candidates n. 81
Foreign countries n. 31


With


the Medal of the
  • PRESIDENT of the ITALIAN REPUBLIC (as Prize of Representation)
the Patronage
  • SENATE of the ITALIAN REPUBLIC
  • PRESIDENCY of the COUNCIL of MINISTERS
  • MINISTRY of FOREIGN AFFAIRS and INTERNATIONAL COOPERATION
  • MINISTRY of ECONOMIC DEVELOPMENT
  • MINISTRY for CULTURAL HERITAGE and ACTIVITIES and for TOURISM
  • EUROPEAN COMMISSION REPRESENTATION in ITALY
  • NATIONAL ITALIAN COMMISSION for UNESCO
  • MARCHE REGION
  • CITY of FERMO
  • CITY of ANSBACH - Germany (City twinned with the City of Fermo)
  • PROVINCE of FERMO
  • CHAMBER of COMMERCE of FERMO
the Participation
  • MARCHE REGION / DEPARTMENT for CULTURE
  • MUNICIPALITY of FERMO / DEPARTMENT for CULTURE
  • MUNICIPALITY of ANSBACH - Germany (City twinned with the City of Fermo)
  • CHAMBER of COMMERCE of FERMO
the Partners
  • “CASSA di RISPARMIO di FERMO” FOUNDATION and “CARIFERMO” S.p.A.
  • “SOLGAS” S.r.l. of FERMO
the Presence:
of Companies
  • “BUDMOR” S.r.l. (If Store) of FERMO
  • “MACAP” S.r.l. of SANT'ELPIDIO a MARE (FM)
  • “RAMINI DANIELA” S.a.s. (Reale Mutua Assicurazioni) of FERMO
  • “STEAT” S.p.A. of FERMO
  • “STECA ENERGIA” S.r.l. of MONTE URANO (FM)
  • “TRE ELLE” S.r.l. (DACA vetrine d’autore) of FERMO
of Institutions
  • “CONSORZIO FIDI del FERMANO” of FERMO
  • “OCFF n. 321 - CONSIGLIO ORDINE degli AVVOCATI” of FERMO
  • ROTARY INTERNATIONAL CLUB of FERMO
of Patrons & Friends
  • Mr. CAMPOFILONI Niccola of FERMO
  • Mr. GIOSTRA Igor (for Mr. Alvaro Giostra, Member of the ccAMF) of FERMO
  • Mr. MOSCHINI Franco (President "POLTRONA FRAU" SpA) of TOLENTINO (MC)
  • Mrs. POSTACCHINI Lucia (Teacher of the "U. PREZIOTTI" ART SCHOOL) of FERMO
  • Mr. STRAPPA Paolo (Music Teacher at the School “NARDI”) of FERMO
of Schools
  • “CONSERVATORIO STATALE di MUSICA “G.B. PERGOLESI”” of FERMO
  • “ISTITUTO SCOLASTICO COMPRENSIVO “NARDI”” of PORTO SAN GIORGIO (FM)
  • “LICEO ARTISTICO STATALE “U. PREZIOTTI”” of FERMO
of Supporters
  • “ASFODELO” S.r.l. (Hotel Astoria) of FERMO
  • B&B “il nido” of FERMO
  • B&B “1912” of FERMO
  • B&B “PALAZZO ROMANI ADAMI” of FERMO
  • “BOTTONI GIOVANNI” (Piante & Fiori) of FERMO
  • “BOUTIQUE REVE” of FERMO
  • “GALLUCCI SANDRO & C.” S.n.c. of FERMO
  • “IOMMI” S.n.c. of MONTAPPONE (FM)
  • “LITOGRAFIA EUROGRAF” S.r.l. of SANT'ELPIDIO a MARE (FM)
  • “OS ALLESTIMENTI di Ortolano Stefano” of FERMO
  • “PAIMAR HEADWEAR” S.r.l. of MONTAPPONE (FM)
  • “QN IL RESTO del CARLINO”
  • “Redazione CORRIERE ADRIATICO” of FERMO
  • “Redazione CORRIERE PROPOSTE” of FERMO
  • “Redazione IL MESSAGGERO” of ASCOLI PICENO (AP)
the Experts
  • Mr. BARBIERO Walter (Bowmaker) of PIOMBINO DESE (PD)
  • Mr. CACCIA Matteo (Actor and Host) of MILANO
  • Mr. CENTANNI Fabio (Pianist) of ROME
  • Mrs. COMPAGNONI Cesarina (Pianist) of MACERATA
  • Mr. DE SIMONE Sergio (Pianist) of SESTO FIORENTINO (FI)
  • “FORM - Orchestra Regionale Marchigiana” of ANCONA and Mr. GESSI Romolo (Conductor) of TRIESTE
  • Mr. QUAGLIANO Giuseppe Lorenzo (Luthier) of JESI (AN)
  • Mrs. SABBATINI Emanuela (Journalist) of MACERATA
  • Mrs. SARCHINI Chiara (Pianist) of MILANO
  • "VALLI ROBERTO PIANOFORTI" of ANCONA

Jury

  • Mrs. SCHWARZBERG-ROMANOFF Isidora (Austria) President
  • Mrs. LIAO-BARNES Meichen (United States of America)
  • Mr. LI Pei (China)
  • Mr. MENGONI Luca (Italy)
  • Mr. PARAZZOLI Carlo Maria (Italy)
  • Mrs. TAMPERE-BEZRODNY Mari (Finland)
  • Mr. ZIVONI Yossef (United Kingdom)

Winners

Category - A
  • 1st Pauline van der REST, 11 years (Belgium)
  • 2nd Morgane VOISIN, 11 years (France/Germany)
  • 3rd Alida IGBARIA, 8 years (Italy)
Category - B
  • 1st Doga ALTINOK, 15 years (Turkey)
  • 2nd Maria LAKISOVA, 14 years (United States of America)
  • 3rd Juhui CHOI, 14 years (South Korea)
Category - C
  • 1st not awarded
  • 2nd Shusaku KATO, 21 years (Japan)
  • 3rd Cosima SOULEZ-LARIVIÈRE, 19 years (Netherlands)
Category - D
  • 1st Alican SÜNER, 23 years (Turkey)
  • 2nd Valentin ŞERBAN, 25 years (Romania)
  • 3rd Floris WILLEM, 22 years (Belgium)
  • Finalists: Miguel COLOM, 27 years (Spain) - Yoonsun JANG, 20 years (South Korea)
the Students' grants
  • Category - A / Maja KASPRZAK, 10 years (Germany)
  • Category - B / Elias MONCADO, 15 years (Germany)
  • Category - C / Oliver RAU, 21 years (Germany)
the Special awards
  • Prize Committee of Honour (for the best interpretation of a piece of J.S. Bach): Cosima SOULEZ-LARIVIÈRE, 19 years (Netherlands)
  • Prize City of Ansbach - Germany (to the best classified German participant): Morgane VOISIN, 11 years (France/Germany)
  • Prize City of Fermo (to the Italian participant for the best execution of Capricci by N. Paganini): Giovanni AGAZZI, 26 years (Italy)
  • Prize “Conservatorio Statale di Musica G.B. Pergolesi” of Fermo (to the best interpretation of the composition of 19th, 20th and 21st century for violin solo and violin and piano for Categories - C and - D): Miguel COLOM, 27 years (Spain)

Absolute winner

  • Alican SÜNER (Turkey)


Foundation & Bank

of the LAND of “Marca Firmana” and “Andrea Postacchini”

I cookie ci aiutano a fornire i nostri servizi. Utilizzando tali servizi, accetti l'utilizzo dei cookie da parte nostra.

Informazioni